PÕNEV KUJU: Kes on Riin Saarts?

Esileht » PÕNEV KUJU: Kes on Riin Saarts?

Elukutselisi pokkerimängijaid ei ole Eesti naiste seas just palju, kuid 33-aastane Riin Saarts, keda Win TV jälgijad teavad saatest „Optibeti Kolmevõistlus“, on üks neist. Kui Riin 2017. aastal oma eduka IT-karjääri hülgas ja jäägitult pokkerile pühendus, šokeeris ta nii mõndagi lähedast ja sõpra. Nüüd, mil pokkeriga on leib lauale toodud juba seitse aastat, ei kahtle Riinu võimetes enam mitte keegi.

Riin mängib pokkerit netis ja on spetsialiseerunud eelkõige Spin & Go formaadile. Algusaastatel oli tema coach pokkerikommuunile tuttav TossuKarla kodanikunimega Jaagup Luhakooder. Just Jaagupile torkas Riin esimesena pähe, kui Win TV meeskond „Optibeti Kolmevõistlusse“ uut naisvõistlejat otsis. Tema avatud kaartidega mängu oleme saanud pealt vaadata juba mitu kuud, aga kuidas Riin eduka pokkerikarjääri enda jaoks lahti on mõtestanud ja millest tulevikule mõeldes unistab, küsisime üle täiesti eraldi intervjuus. Ole valmis tutvuma ühe ääretult intelligentse, sümpaatse ja ambitsioonika kujuga!

Riin, kus sa elad ja kust sa pärit oled?

Olen pärit Muhumaalt, kus elasin kuni põhikooli lõpuni. Pärast põhikooli lõpetamist järgnesin oma tollastele Rate.ee sõpradele (muigab) Raplamaale Kehtna Kutsehariduskeskusse, kus asusin õppima IT-d. Nelja-aastase ühikaelu järel kolisin Tallinna ja läksin erialasele tööle. Kolm aastat hiljem ostsime suvekodu Viljandimaale, kuhu kolisime varsti püsivalt elama. Nüüd ma elangi juba alates 2020. aastast maal.

Pokkerimängija elukutse ei ole naiste seas just kõige levinum valik. Kuidas sina selle otsuseni jõudsid, et pokkeri mängimine on sulle sobivaim elukutse?

Mulle on alati meeldinud mõte sellest, et ma olen ise oma aja peremees ja defineerin ise nii oma töötunnid kui ka palganumbri. Tavatööd tehes tuleb ikkagi mingisugune piir ette, just palganumbri mõttes. Vaadates kõrvalt teisi tipptegijaid tundus mulle, et mida rohkem oled ise valmis ajaliselt õppimisse panustama, seda rohkem on võimalik teenida. Mulle meeldis see mõte.

Samuti ei sõltu pokkerimänguga teenimine oluliselt välistest faktoritest. Näiteks majanduslik olukord nii palju otseselt ei mõjuta. On perioode, kus on vähem neid mängijaid, tänu kellele on pokker kasumlik, aga samas pole näiteks ohtu kehvemal ajal kinga saada. Mulle on väga meeldinud ka nuputamine ja ajutöö, see lihtsalt käib minu iseloomuga kaasas. Laias laastus sellised põhjused.

Kuidas saada heaks pokkerimängijaks? Kas selleks sünnitakse (sest on õiged iseloomuomadused) või õpitakse (sest harjutamine teeb meistriks)?

Siin on mitu aspekti. Mingisugune eeldus peab olema. Kõigist näiteks ei saa head malemängijat. Sul peab ikkagi olema mingi võime analüüsida ja näha kolm sammu ette. See on kindlasti vajalik. Aga kõik muu on arendatav.

Mina usun sellesse, ja seda olen näinud ka enda tulemuste pealt, et kui sul on asja vastu huvi, siis on absoluutselt kõik võimalik. Mul endalgi on olnud tõusu ja mõõna perioode. Perioode, kus ma täiega lihtsalt õpin, õpin, õpin, ja tulemused lähevad sellest ka väga palju paremaks. Ja perioode, kus ei ole energiat või lihtsalt tüütab ära, ja tulemused lähevad sellest veidike viletsamaks. Olen täheldanud väga tugevat seost huviga. Kui inimesel on huvi, siis ta seda ka õpib. Tänu sellele on võimalik saada väga-väga heaks.

Enesedistsipliin on ka oluline.

Ava palun lähemalt enesedistsipliini tähendust. Mida sa selle all täpsemalt silmas pead?

Väga lihtne on minu hinnangul langeda sellesse lõksu, et sa teed tavatööd ja mõtled, et tahaks olla oma aja peremees. Mida tavainimene selle all endale ette kujutab, on see, et magad hommikul 12-ni, teed päevas paar tundi tööd ja ongi kõik. Ka paljud pokkerimängijad, keda ma olen aastate vältel tallides ja mujal kõrvalt näinud, võtavad seda hästi kergelt.

Kui sa loed uudiseid, siis sa näedki ainult seda glamuuri poolt. Keegi ei kirjuta sellest ajast, mil alles õpitakse ja mängitakse väikseid turniire. Alles siis, kui nad saavad mõne hea võidu, on nende nimi pealkirjades. Siis jääbki vale arusaam sellest, missugune pokkerimängija elu on. Mõtled, et mängidki võib-olla keskendunult ühte tugevamat üritust ja sellega kindlustad oma tuleviku. Reaalsus on võrreldes sellise ettekujutusega hoopis teine.

Reaalsus on see, et alguses tuleb hullult palju ikkagi õppida ja enamus aega alguses sellele kulubki.

Kaua sinul õppimiseks kulus?

Pokkeris olen ma olnud juba umbes aastast 2012. Siis ma nipet-näpet natuke õppisin ja kuigi tõsiselt asja ei võtnud. Intensiivsem õppimine hakkas pihta siis, kui ma 2017 töölt ära tulin ja läksin spinnitalli. Sellest hetkest läks aasta aega, kuni võisin öelda, et olen professionaal.

Kirjelda, kuidas sinu argipäev välja näeb. Elukutselised pokkerimängijad reeglina päeval magavad ja mängivad öösiti, kulgevad mingis hoopis teises rütmis. Kuidas sinuga lood on, sul on lisaks pokkeri tööle ka laps?

Momendil on minu elus pokker tegelikult tagaplaanil. Mängin hommikuti küll iga päev, maksimaalselt kaks tundi, aga puhtalt selleks, et enda aju mõtlemises hoida, et see rooste ei läheks. Kui mul on energiat, siis vaatan ülejäänud päeva jooksul üle ka teoreetilist materjali. Mul on vanast ajast alles üks suur märkmik, kus on spinnide märkmed, neid vahepeal vaatan. Olen nii öelda emapuhkusel.

Aga ka enne seda elasin hommikuses režiimis. Ma tean, et minu formaadis (Spin & Go) on kasumlikum mängida õhtuses režiimis, sest siis ei ole väljas ida-eurooplasi, kes on väga kõvad pokkerimängijad. Peale tulevad lääne-eurooplased ja kõik teised pehmemad vastased. Ajaga sain aru, et mina ei ole võimeline õhtuses režiimis elama ega mängima. Olen täielik hommikuinimene. Õnneks hommikune ergas aju kompenseerib raskema field’i vastu mängimise.

Profikarjääri ajal, enne last, mängisin hommikuti 4-5 tundi ja pärast õppisin ka veel tunni, vahepeal kaks, nii iga päev. Lõpuks tuligi koos lõunapauside ja muude asjadega peaaegu täistööpäev. Tuleb sundida end tööd tegema ja töö tegemine ei piirdu ainult mängimisega, sest kui sa ainult mängid, siis on pokkeris väga lihtne rajalt kõrvale kalduda ja hakata tegema mingeid ebaoptimaalseid otsuseid, kui end pidevalt ei analüüsi.

Boonus:
€500 eest boonuseid
Tervitusboonus
* Ainult uutele klientidele.

Kui palju sa live’is mängid? On sinu jaoks üldse vahet, kas live või netipokker?

Live’is ei ole ma veel ÜLDSE mänginud. Aga eile võitsin Win TV Live’i satelliidilt pileti, nii et nüüd ma lähen mingi aeg ja teen seal ka käe valgeks.

Tunnetad sa erinevust mees- ja naismängijate vahel? Igapäevaselt netis mängides sa ei tea, kas vastas on mees või naine, aga nüüd osaled sa Naisteliigas ja seal tead, et vastas on ainult naised.

Ausalt, mina pole täheldanud mitte mingit vahet. On äärmusest äärmusse. On lihtsalt väga häid mängijaid, kes panevad korralikult proovile. Näiteks üks selline, kelle ma võin kohe ära mainida ja kelle vastu oli raske, on Catlin Müür. Väga ebameeldiv mängija kõige paremas mõttes. Samamoodi Eesti naistest, kelle vastu ma olen korduvalt sattunud samasse lauda, on Marita Mägi. Ka tema on väga tugev. Aga keskmine tase on naiste ja meeste puhul sama.

Sa paistad olevat nii rahulik inimene, kellel on kõik kontrolli all. Räägi, kas sind ka selline nähtus nagu tilt kimbutab? Kui jah, siis kuidas sa sellega toime tuled?

Hehee, see ainult tundub nii. Olen ka mina ikka vihaseks läinud küll. Kuigi ajaga õpid selliste asjadega toime tulema, on mul endiselt päevi, kui peale sessiooni ei suuda maha rahuneda ja terve päev möödub natuke selle udu all. Neid päevi ei tule ette tihti, aga ikkagi soovitust rohkem.

Praegu võib-olla ka sellepärast, et mängin tavalisest vähem ja pole sellist emotsionaalset vastupidavust. Vähese volüümi puhul on tulemuste kõikumine suurem ja stabiilsus väiksem.

Aga emotsioone oskan ma ilmselt ka hästi varjata, sest tean, et kui näitad emotsioone välja, mõjutab see ka teisi mu ümber. Et hea meelestatus püsiks, on siiski vaja endaga pidevalt tööd teha.

Mille järgi sina pokkerimängija edukust mõõdad? On selleks Hendoni tabel, on selleks konkreetsed saavutused ja tiitlid, karikad?

Minu jaoks on see ajas väga palju kõikunud ja muutunud. Vanasti vaatasin alt üles kõige rohkem inimestele, kes panid hästi palju töötunde sisse ja kes olid distsiplineeritud, tehes samal ajal ka tulemusi. Aga ise mängijana arenedes hakkasin otsima suuremat tasakaalu, et ei töötaks liiga palju ja ka muu elu oleks korras. Siis hakkasin alt üles vaatama pigem neile, kes suudavad kogu oma elu ohjes hoida.

Praegu hindan pokkeris kõige rohkem seda, kui mängijale jääb selle päris karmi ameti juures tema inimlikkus alles. Pokkerimängija on tegelikult ju hai. Selleks, et ise pinnal püsida, pead kellegi välja sööma. See muudab inimese ka natuke küünilisemaks. Olen märganud, et meie ameti juures on väga keeruline säilitada seda, et jääd ise inimeseks ja ootad inimestest head. Need, kes suudavad hoida elu ja pokkeri eraldi, on praegu minu vaieldamatud lemmikud.

Suurtest nimedest olen kõige rohkem kaasa elanud neile, kes teevad aastate jooksul järjepidevalt häid tulemusi. Näiteks Ranno Sootla on üks mu suuri lemmikuid. Ottomar Ladva, kes on endale nime tegema hakanud ju suhteliselt hiljuti. Kunagi elasin loomulikult väga kaasa Madis Müürile, loodetavasti läheb tema comeback hästi.

Ja muidugi – ma VÄGA fännan Imre Leiboldit, oma head kolleegi ja konkurenti. Lisaks sellele, et ta on äge ja soe inimene, on ta järjepidevalt pokkeris väga häid tulemusi teinud. Pane ta mis iganes formaati, oma nutika mõtlemisega ujub ta kõigest välja. Paljud minuvanused hakkasid kunagi tema eeskujul üldse pokkerit mängima. Ta on inspireerinud nii mind kui mitut minu tuttavat veel.

Kas sina hoiad ka pokkeri ja eraelu täiesti lahus? Kui palju sa pokkerimängijatega tööväliselt suhtled?

Väga palju pokkerimängijaid minu sõpruskonnas pole. Suhtlen tihedalt ainult 50CandyJoega. Laiema üldsus teda teada ei pruugi. Tunneme üksteist ABC Pokkeri talli aegadest. Ta on mulle sel aastal, kui liikusin cashgame’i juurde, suureks toeks olnud, kuna ta on ise selle ala professionaal.

Kõik teised lähedased on seevastu tegevad erinevates valdkondades. Kes sõidab betooniautoga, kes on tarkvaraarendaja, kes tippjuht. Pokkeriga on mitmed neist kokku puutunud ainult ühiste kodumängude või nüüdse „Kolmevõistluse“ liigamängude käigus. Näiteks minu abikaasa on hoopis IT ettevõtja ja pokkeriga on temagi hakanud sõprust sobitama alles „Kolmevõistluse“ tõttu. Loodan, et ta jätkab sellega, sest pokker sobib tema loogika ja arutlusvõimega ideaalselt. Hoolimata sellest, et ta pole üldse pokkeritaustaga, arutan temaga läbi paljud oma otsused, sh karjäärivalikud ja töögraafiku. Kuna ta teab mind läbi ja lõhki, on ta mulle suureks abiks ja oskab suunata mu pilgu ka sinna, kuhu ma ise vaadata ei oskaks.

Usun, et erinevates valdkondades tegutsemine aitab meie sõpruskonda omavahel paremini siduda. Väga huvitav on õppida ametite kohta, millest ise ei oma mingitki aimdust. Pokkerimängijate, eriti just sama formaati mängijate vahel olen alati tunnetanud mingit kerget kemplust ja võimuvõitlust. Selle ameti puhul on see ka paratamatu, kuna olemegi loomult võistlejad. Aga mulle pole see omane, mistõttu ilmselt sellepärast ongi pokkeriringkond minu ümber veidi ahtake.

Mida sa enda senisteks suurimateks pokkerisaavutusteks pead?

Väga keeruline öelda. Ma ei tahaks oma rahalisi tulemusi avaldada. Spin & Go’de mängijana on mul olnud eelis oma tulemusi peidus hoida.

Momendil on minu suurimaks saavutuseks võib-olla see, et ma julgesin vastu võtta väljakutse tulla kuskilt peidust välja ja tuua oma mäng avalikult rahva ette hindamiseks ja arvustamiseks. Ühtlasi panen end proovile sellistes formaatides, mida ma igapäevaselt ei mängi. Lähed poolikute teadmistega ja proovid formaati, mida enne väga mänginud pole ja samal ajal hülgad mõnusa turvalise elu, kus keegi sind ei tea – vot see on minu jaoks kõige suurem asi.

Aga milliseid pokkerisaavutusi sa püüda kavatsed?

Tavaliselt võtan aasta lõpus aja maha ja mõtlen läbi, mida ma teha tahan. „Kolmevõistlus“ on minu jaoks avanud uusi vaateid. Kui ma enne arvasin, et jään spinnide mängijaks ja võib-olla võtan cash’i juurde, siis momendil on kaardid täiesti sassis, MTT-d on ka pikas plaanis valikus.

Aga ma tahaks kindlasti püüda vähemalt üht Naisteliiga võitu. Ja ma tahaks noppida OPEM-ilt ühe tiitli. Kas kumbki neist sel aastal õnnestub, ma ei oska öelda. Need on paariaastaku plaanid.

Pikki plaane ma praegu öelda ei oska. Pean läbi seedima, mis on mõne kuu jooksul toimunud ja mõtlema. Kunagi tahaks kindlasti mingit käevõru ja sõrmust ka, aga see on mitme aasta plaan.

Lõpetuseks, sa mainisid, et plaanid OPEM-il osaleda. Mis turniirid sihikul on?

Teen kindlasti kaasa ühel Rahvaturniiril. Põhiturniiri ma seekord ei plaani mängida, aga mängin kindlasti ka Heads-upi ja Naisteturniiri.

Hoian sulle pöialt ja loodan, et saad juba peagi ära kasutada võidetud Win TV Live’i pääsme, et saaksime sind ka live’is mängimas näha.

Aitäh, ma loodan sama.

Populaarsed kasiinod
5.0 hinnang
Jalla Casino: Võta 100 tasuta spinni
5.0 hinnang
Chanz: Võta kuni €100 boonus + 300 tasuta spinni
5.0 hinnang
HappySlots: 200% kuni €1000 boonus
5.0 hinnang
Winz: Kuni €10 000 pärisraha
5.0 hinnang
Lucky Nordic: 50 tasuta spinni + €20 pärisraha
5.0 hinnang
Shotz: 100 tasuta pärisraha spinni