Seekordses strateegiapostis koostöös Optibetiga hakkame vaatama väikse stäkina flopieelset kätevalikut GTOWizardiga, alustades 17 blindise efektiivse stäki juurest. Turniiridel peab oskama hästi mängida väikse stäkiga, ennast nendes olukordades mugavalt tundma. Vaatamegi mida GTO soovitab kätevalimiks. Kuivõrd olukorrad ja eeldused aga erinevad sõltuvalt turniiri faasist, stäkkidest, mängijate mängustiilist ja paljust muust, siis kindlasti ei ole mõtet sõna sõnalt proovidagi pähe õppida, vaid pigem suurusjärke meelde jätta (näiteks HJ positsioonil avad mastist käsi alates 8 kickerist 98s- K8s) ja loogikatest püüda aru saada. Kindlasti tasubki endale neid tabeleid ka lihtsustada just selliselt, proovida piiripealseid käsi meelde jätta, näiteks UTG kümme kikkeriga eri mastist pilte ei ava v.a. äss ,
Eelduseks on siis siinsetel tabelitel, et kõigil mängijatel on täpselt 17BB enne käe algust (reaalsuses pole peaaegu kunagi nii), ChipEV mäng (ehk pole rahamulli ega finaallaua ega selle lähedane mäng) ja et teised mängijad mängivad ka GTO tasemel mängu nii enne kui pärast floppi, mis enamus olukordades ükski eeldus ei ole tõsi. Eeldus on siis ka see, et kõik eelnevate positsioonide mängijad on foldinud, kui on tõste või muu tegevus ees, siis valim on (oluliselt) teine.
Vaatame järjest positsioonide kaupa avamisvalimeid ja mõningaid rohkem ette tulevaid tõstele või shovele vastu mängimise valimeid hilistelt positsioonidelt.
Kuidas neid valimeid lugeda: helepunane on tõste, tumepunane on shove, roheline on call ja sinine fold. Paaridest allapoole jäävad käed on erinevast mastist, üles ja paremale jäävad käed on mastist käed, näiteks vasakul keskel esimesed tulbas on eri mastist ässad erinevate kikkeritega, ülemises reas on mastist ässad vastava kikkeriga. Alustame positsioonide kaupa vaatamist varasemast positsioonist peale liikudes positsiooni kaupa edasi kuni viimaseni.
Pilt 1: UTG kätevalimi mängimine 17BB’d 8max lauas (7. koht enne BB’d):
Nagu näha 8 handed UTG avame eri mastist käsi Äss-kümme, kunn-poissi eri mastist enamasti, emand-poissi alla poole ajast, mastist kaarte hakkame osaliselt avama alates 8 kickerist ja paaridest alates kuutest (ka viimast osa ajast)! Viimane on päris oluline, kuna 1) madalad paarid ei floppa hästi, 2) nii madala stäkiga on seti väärtus palju väiksem, implied oddse pole nii palju, et ära tõmmates väga suurt potti saada ning ka 3) ei bloki paremaid käsi ehk väikse paariga avades on suur tõenäosus paremat kätt vastu saada. 9max lauas UTG siis mõnevõrra vähem, ATo, A6s, T8s, Q8s, QJo KJo, 66 on (enamasti) fold enne floppi.
Pilt 2: UTG+1 kätevalimi mängimine (6. koht enne BB’d):
UTG+1 Iga järgnev positsioon läheb järjest laiemaks valim, juba veidi A9 avame, ka pisut viisi, A4s, T8s, K7s veidi.
Pilt 3: Low-Jack positsiooni kätevalimi mängimine (5. koht enne BB’d):
Siin Low-Jack positsioonis (5. enne BB’d ehk 6max mängus UTG) nagu näha tuleb juba lisaks tõstele ka nii shovemine kui limpimine mängu! Osasid keskmisi paare hakkame juba shovema, samuti eri mastist paremaid aga mitte parimaid ässasid, KTs, osalt ka JTs (viimast shovedes saame KT0, KJo, ATo, tihti reaalselt ka KJs, ATs foldima, mis on vägagi okei tulemus). Limbime keskmisi käsi ehk mängitava valimi nii nõrgemat otsa kui ka osalt tugevamat nagu AKs, osa ajast isegi QQ+.
Pilt 4: Hi-Jack positsiooni kätevalimi mängimine 17bb 8max lauas (4. koht enne BB’d)
Nagu ikka mängitav valim järjest laieneb, shoveme ja limbime järjest rohkem, tõstmise valim jääb küllaltki sarnaseks.
Pilt 5: Cut Off positsiooni kätevalimi mängimine 17bb lauas (3. koht enne BB’d)
Alates CO positsioonist (ülal, 1 enne buttonit) on juba väiksed paarid kõik shove, võib vabalt ka 66-99 shoveda kui nendega postflop ebamugavalt tunned väikse stäkiga või on palju flopihuvilisi või muidu raskeid vastaseid mängus.
Pilt 6: Button positsiooni kätevalimi mängimine 17bb lauas:
Buttonilt juba enamus eri mastist ässasid, keskmised mastist ja paremad eri mastist broadwayd, madalamad mastist ässad, väiksed paarid kõik on shoved.
Pilt 7: Väikse blindi positsiooni kätevalimi mängimine 17bb lauas (enne folditud, vs BB):
Siin on väikse blindi käigud kui enne on folditud vs BB. Eri mastist ässad, madalad paarid ja nüüd kõrgemad numbritega mastist connectorid on shove (toimivad hästi callimisrange’i arvestatava osa ehk madalate paaride ja kehva Ax vastu ja blokivad ka keskmisi paare ning okeisid ässasid, millega calliks vastane + saad näiteks K7o, J7s ehk paljud domineerivad käed foldima). +ev shove, eriti kui ante on mängus, on ka igasugused mastist kunnid ja emandad madala kikkeriga, saad nii paremad emandad ja kunnid suures osas foldima. Nii tõstmise kui limpimise valim on polariseeritud. Passiivsema ja näiteks laialt shovesid calliva mängija vastu oleks valim oluliselt teine, träpiks vähem ja mängiks otsekohesemalt.
Pilt 8: Big blindi positsiooni kätevalimi mängimine 17bb vs LJ mintõste:
Siin siis BB’l mängija vastus vs LJ (5. enne BB’d) mängija avangule, vaata seda valimit ülevalt 3. pilt. Tavaliselt enamus mängijaid avavad sarnast valimit hilisematelt positsioonidelt ehk sõna-sõnalt ei maksa kinlasti seda valimit võtta, niti LJ avangu vastu on hoopis tihkem valim nii callimiseks kui shovemiseks ja vastaks enamusele sellise valimiga hilisema tõste vastu, kus vastane võib vastavat avamisvalimit mängida. Samuti hea mängija vastu ise pigem kaitsen ka vähem, varasema positsiooni ja ka nitise valimi, ka suurema kui minraise tõste vastu kaitseks vähem eriti just eri mastist käsi.
Pilt 9, Nüüd vaatame, millega 17bb Buttonilt vastame HJ tõstele (vaata ülevalt pilt 4, millega HJ tõstab):
17bb juurest rohkem shoveme kui callime, träpime vähe ja ainult AA, osa ajast KK (eriti kui taga on agrod mängijad, kui taga on ainult passiivsed ja endal shovehäppi imago, siis näiteks KK ka shove pigem). Varasemate positsioonide ja eriti nitisemate mängijate tihkemale valimile vastame palju tightimalt, 9’ga mastist käed, madalamad paarid rohkem fold, ka suuremate stäkkidega shoveme siin vähem.
Pilt 10 vaatame, kuidas SB vastab CO tõstele:
Positsioonist väljas väikse stäkiga ilmselgelt callime väga vähe SB’lt, kuna oleme 1) nii positsioonist väljas 2) et mitte lasta BB’d mängu ja 3) et võtta kohe maha nii tõste, bb kui ante ja selletõttu shovemegi nii parimaid kui ka paare, paremaid mastist broadwaysid ja pea kõiki mastist ässasid ja broadwaysid ja pilte kuni 9 kickerini. Kui vastane avab mintõstega vähem kui peaks ehk pildil nr 5 välja toodud on, siis shoveks ilmselgelt vähem eelkõige väiksemate ässade, 9 kickeriga broadwayde ja madalate paaride arvelt (domineeritud rohkem, tihedaminini saame calle, blokime vähem vastase paremaid käsi). Vastane foldib sellise shove peale päris suure osa:
Pilt 11 näitabki, millega CO callib ja millega foldib vs SB shove 17bb:
Siin ülal siis CO callimise-foldimise valim peale min-tõstet vs SB shove otseselt ülal oleva valimi vastu. Reaalses mängus reaalne vastane võib isegi A7s-A3s, A8o, QJs ära foldida, mis teeb SB’lt isegi laiemalt shovemise positiivse ootusega lükkeks. Hilises faasis ja näiteks turbodes-hüperites kasum tulebki arvestatavas osas sellest, et leida liiga suuri kääre vastase avamise ja foldimisvalimi vastu laiema valimiga mängijatel (ja nittidelt varastamises (ning mitte vahele jäämises teistele asjalikele mängijatele)), postflopi osakaal muutub väikseks. Samas suur enamus mängijad shovevad SB’lt ka palju vähem ja callima peaks nende vastu palju tihkema kätevalikuga, kusagil alates ATs+, 66+, KQs+.
Pilt 12 Buttoni vastus CO mintõstele:
Nagu näha taas shove või fold ja enamuses siis shove, kuna mänguruumi vähe ja peaks ikkagi palju folde saama, hea enne maha võtta. Ässad ja kunnid on (enamuses) call, kuna GTOWizard eeldab SB ja BB mängijatelt ka küllaltki laialt üle shovemist siin, päris mängus nii palju ei juhtu, mistõttu näiteks KK shoveks vast suurema sagedusega, AA träpiks ikka.
Pilt 13 näitab BB’lt valimit Buttoni shove callimiseks või foldimiseks:
Siin tasub ettevaatlik olla, sest päris mängus erineb see võib-olla isegi kõige rohkem siintoodust. Eeldus siis siin on, et vastane shoveb pilt 6 järgi tumepunaseid käsi nõrgemaid mastist ässasid, enamusi eri mastist ässasid, ainult väikseid paare ja siis igasuguseid eri mastist ja mastist broadwaysid ja kõrgemaid mastist tõmbekaarte nagu 89s. Sellise valimi vastu on see õige callimisvalim, aga ikkagi pigem A7o, A4s ja kehvemad, kümme kikkeriga broadwayd ja madalaimad paarid enamuses foldiks vast. Päris mängus pigem shovetakse palju tugevamat valimit ja sel juhul oleks callimisvalim palju tihkem, kusagil alates A9o+, A8s+, näiteks 55+, KQs. Kui aga vastane shoveb ainult tugevamaid-keskmisi käsi nagu 66-TT (kõrgemate paaridega siseneb mängu ikkagi väikse tõstega), näiteks A9+, mis laivis on realistlik paljude puhul, siis calliks veelgi tihkemalt kusagil 77+, AJs+, AQo. SB pealt peaks Buttoni shove callimise kätevalim olema ainult pisut tihkem nii GTO kui paljude reaalsete shovemisvalimite vastu, vs GTO ainult mõned nõrgemad käed vähem. Ja ilmselgelt varasemate positsioonide shovede vastu peaks ka palju tihkemalt callima, kus openshovetakse palju vähem ja tugevamat valimit nii GTO kui laivmängija shovemisvalimi puhul.
Nagu öeldud, mullimängu eel ja finaallauas on loogikad hoopis teised, vast neist ka mingi hetk rohkem.
Samuti nagu juba öeldud, ega täpipealt ei olegi võimalik kõike meelde jätta ja pole mõtet ka, pigem loogikaid ja suurusjärke ning siis proovida kohandada vastavalt reaalsele olukorrale ning enda ja vastase mängustiilile ja oskuste vahele. Kui postflop nii mugavalt ei tunne, piisavalt bluffe ei leia, peaks kindlasit osasid piiripealseid käsi eriti hilises positsioonis vähem min-tõstega mängima (st kas shovema kui on +ev shove nagu paaridel ja parematel-keskmistel eri mastist ässadel või siis foldima). Reaalses mängus ilmselgelt erineks enda mäng siintoodust sõltuvalt olukorrast. Näiteks Hea agro reksi vastu, kes avab rohkem kui peaks lihtsas lauas ja kellel nt positsioonis on eelis minu vastu, shoveks isegi rohkem ja kaitseks-calliks vähem. Samuti kui on taga palju uudishimulikke callimishimuraid mängijad, shoveks rohkem keskpäraselt floppavaid käsi nagu keskmised paarid.
Esialgu võivad need valimid täitsa harjumatud tunduda, eriti hilisemate positsioonide omad. Tasubki õppimishuvi korral väikselt netis harjutada näites madala-mikro sisseostuga turboturniiridega, kus sellised valimid on igati kenasti töötavad. Ega ilma harjutamata pokkeris uusi oskuseid lihtsalt vaatamisega “käe sisse” ei saa ja parem on õppetunnid odavalt ära teha, kooliraha vähem maksta kui laivis näiteks ok sisseostuga turna keskfaasis. Raske õppustel, kerge lahingus. Ise mängingi ja harjutangi seetõttu suuresti Optibetis, kus mängijate rv Partypokeri võrgustikus on mõistlikkuse piires ja saab okei sagedusega ka finaallauda, mitte laulupidudel, kus deepi jõudes jääd enamasti ikkagi 128. või 62. kohale nagu eesti suusataja.
Vaatan lähipäevil ka madalamaid stäkisügavusi samamoodi. Võite vabalt ise nii privas kui ka siin kommentaarides küsida, kui huvi näha mõningaid sarnaseid lahendusi veel või ka hoopis teistsuguseid olukordi, hea meelega võtaks nii ka “soovilugusid” vahest.
Väärt kraam, hea lugemine.