Strateegiaartikkel 4: Tõmbega ja kuivade boardide kaitstmine jätkupanuse vastu

Esileht » Strateegiaartikkel 4: Tõmbega ja kuivade boardide kaitstmine jätkupanuse vastu

Tänapäevases pokkeris tehakse jätkupanus suur enamus ajast ja barreldatakse päris laialt positsioonis eriti kui kätevalim veel veidi tugevam on positsioonis mängijal. Endal on oluline leke olnud sellistes kohtades liiga otsekoheselt ja nitiselt jätkata, kergelt alla anda ja pealiskaudse vaatuse pealt ka paljudel teistel võiks selles aspektis paranemisruumi olla.

Boonus:
€500 eest boonuseid
Tervitusboonus
* Ainult uutele klientidele.

Vaatamegi seekord erinevaid nii tõmbega kui kuivi, paardunud ja mastist boarde GTOWizardis BTN vs BB situatsioonis ja kuidas neil jätkata erinevate jätkupanuste vastu enamasti 25bb sügava stäkiga, aga ka veidi madalama ja kõrgemaga. Millega raise’ida, millega callida

Eeldused: nagu öeldud, 25bb deep BTN vs BB olukord ilma anteta mängus hea(poolse) laia GTO mängu (lähedast mängu) mängiva regu vastu. BTNil mängija avamise kätevalim on alltoodud. Täna neid järjest rohkem, iga elukutseline ja enamus tõsisemad mängu arendavaid ambitsioonikaid hobimängijaid mängib ligikaudu midagi GTO poole ja tasub osata neile vastu mängida. Ilmselgelt 25bb peaks veidi rohkem tõstega vastu mängima laiale BTN avamisvalimile, tal harvem hästi pihtas ja 25bb saame laiema valimiga hästi/okeis seisus sisse kui 100bb näiteks, vastasel buttonil ka väga heade käte tõenäosus väiksem, jätkupanustab kuivadel boardidel ligi 100% ajast, tõmbestel pigem ligi 60-70%. Olukord näiteks EP vs BTN 60bb sügav olukorras on hoopis teine, siis on jätkupanustaja positsioonist väljas ja kätevalimid mõlemal tugevamad, esialgne tõstja paljudel eriti madalatel boardidel checkib isegi ette enamuse käsi GTOWizardi soovituse kohaselt. Igatahes kui eeldused, sisend on teine, on järeldused, enda otsused selgelt hoopis teistsugused, aga mingisuguseid seaduspärasusi saab siit ikkagi enamus olukordadeks kaasa võtta. Kui nitt või passiivne mängija avab keskelt või varasest positsioonist ja flopil otsekoheselt panustab suurelt, okeid kätt maha ei pane, siis mingit bluff raisemist ei toimu ja ka hea, aga mitte monstertõmbega pigem mängiks passiivselt, raiseks ainult temast paremaid käsi, millega tahaks sisse ajada. Selliste vastu saame enda bb/100 või ROI kokku neid kehvadelt kätelt maha/väärtust saades, mitte nende häid/nuts käsi bluffides.

See siis küllaltki tavaline Buttonilt avamise kätevalim tänases ilma anteta mängus, eri mastist käte puhul 9 kicker tihti alampiir, mastist käsi mõned mängivad isegi rohkem, antedega mängus kuni iga mastist poiss, T3s+, eri mastist 8 kickeriga käed jne.

Kõigepealt täiesti kuiv flop eri mastist boardil soovitab GTOWizard teha 25bb deep effective mängus miinimum ehk 1bb jätkupanus kogu range’iga ja selle vastu peaksime siis 25bb sügavalt BB’l oleva mängijana astuma nii:

Any2 jätkupanusele 25bb sügavalt niisiis väga laialt vastu mängima (sinine= fold, roheline = call, punane = raise 1 pealt 3,5 peale):  enamus top paare, parimad 2. paarid, madalaim 2 paari, A ja K kickeriga madalaim paar, ülekaardiga backdoor mastitõmbed, head backdoor tõmbed (nt 7 ümber 86s backdoor puhul palju häid turne barreldamiseks). Maha paneme 36,1% käsi, callime teised-kolmandad paarid ja äss kõrged enamuses, tõstame 27,8% siin näites.

Reaalses mängus näeme harva min jätkupanust, vaatame kiirelt ka veidi suurema jätkupanuse ehk 2bb puhul vastu käitumist, mis tähendab pisut kitsamat-tugevamat kätevalimit ja suuremat tõenäosust ka jätkupanusteks:

Sellele siis paneme maha 46,9%, callime 31,% ja tõstame 19,7%. Pole mõtet täpseid käsi meelde jätta, pigem loogikat. Madalaid ässasid enam positiivse ootsuega lihtsalt callina ei mängi, sama K80, JTo tüüpi käte puhul.

Vaatame korra ka selles spotis kuidas jätkaks BB’l mängija nii blank 3 offsuit, tõmbese 6 mis toob backdoor mastitõmbe kui mõlemale sobiva backdoor mastist kuninga korral 25bb olukorras peale 2bb cbeti’le järgnenud raise:

Korra ka samas spotis 60BB olukord vs LJ positsioonilt (4. enne buttonit ehk 6max lauas 1. mängija) antedega mängus mängija 1/3 potist cbeti vastu:

Sügavamalt niisiis mängime otsekohesemalt, blufftõstame vähem, väärtuskäsi mängime kiiremalt, 1 ülekaart + backdoor mast on ikkagi eelistatud käsi semibluffimiseks. Teine paar + keskmine kicker + backdoor mast on samuti hea semibluff, vastasel vähem blokeerivaid käsi meie raise’i callimise valimis, pihta saades võiks hästi minna.

Järgmisena vaatame eri mastist tõmbest floppi. Seal jätkupanustaja panustab jälle GTOWizardi soovitusel laia range’i, pea kõike, aga suurt enamust minbetiga ja siis jälle veidi tugevamat polariseeritud valimit 2/3 potist:

Siin siis tumedam punane on 2/3 potist bet, mida teeme 17% ajast ja hele punane on siis min jätkupanus. Mõlemad range’id siis polariseeritud, suurem bet sisaldab häid top paare, ülepaare, häid tõmbeid, aga ka nt 54s, K3s, J5s tüüpi käsi, top paarid siis pisut haavatavamad ja mängiks kiiremini sisse saamise peale. Väiksema beti valimis on kogu lahjem kraam, aga ka kõik setid ja 2 paarid, keskmised kuni kehvad top paarid.

Siin siis millega QT6 rainbow boardil väiksema lahjema beti vastu kuidas jätkata:

Nagu näha foldime u 40%, callime sarnase hulga ja raise’ime ligi 19%, paremad top paarid, alumine 2 paari, backdoor masti blockeritega offsuit lahjasi tõmbeid, madalaid K ja A mastist backdoor mastitõmbeid, alumine paar + backdoor masti ja rea tõmbed jne.  Allpool siin siis suurema beti ja veidi tugevama, aga ikkagi polariseeritud range’i vastu:

Siin tugevama valimi suurema beti vastu selgelt tugevamalt jätkame, tugevamad top paarid raise’ime, madalam paar + backdoorid, nagu näha nt J80 puhul ainult backdoor 2 masti blokkivate offsuit kätega. Enamus backdoor maste, mis pihta pole saanud kasvõi aukuostule lähevad siin maha.

Vaatame sama board mastitõmbega, siin taas GTO ei soovita BB’l välja panustada, btn jätkupanustab üle 80% kätest erineva suurusega, jälle sarnaselt hea TP, ülepaar tüüpi polariseeritud valim suuremalt, lahjem aga samas monsteritega valim väiksemalt, checkib nõrgalt pihtas käsi nagu madalam paar, mööda läinud paarid, keskmine teine paar, kehva kicketiga top paar jne (tasub jätta meelde, et check on tihti keskpärane showdown value + ka täielik rämps, aeg-ajalt võimalik 2 hea pauguga maha saada kui seda üle ei kasuta):

Siin siis tõstame väikest min-panus järgnevalt:

Miinimum cbeti vastu näiteks Ah2-4, Kh2-4 on ka masti blokkeriga positiivse ootusega raise’id. Isegi K2 ruutud, J2 ruutud siin vabalt raise’ida või ka calli sisse miksida.

Siin raiseme ja kaistseme suure beti vastu juba selgelt vähem, kõrge mastiblokkeriga eri mastist käed foldis, aga shoveme parimad TP ja kõrged mastitõmbed 25bb sügavalt. Tundub, et GTOWizardi tiim on ka Tartus käinud, sest Kunn kuus off (nb, siin ärtu kuuega!) on ka bluff shove siin, blokib veidi maste ja kõrgeid value käsi. Samas näiteks mastist 6 sh ka A6hh, K6hh, ka KJhh on lihtsalt call, nt viimast pigem mängus tihti ka ikka tõstaks nii monster tõmmet.

A kõrge eri mastist flopil CRime ligikaudu järgnevalt:

Vaatame korra 3 mastikaardiga J kõrget boardi:

Siin GTO miksib kõigi kätega kõiki levinumaid 22-44% jätkupanuste suuruseid, kõrgematega pisut rohkem suuremaid, aga mingeid järeldusi endale ei teinud, pigem teen jätkuvalt ise enamasti ligi 25% jätkupanuse lihtsuse mõttes sellises kohas enamasti. Igas olukorras ei jõua ka päris GTO valimite jaotustega sammu pidada ja ka top prod lihtsustavad enamusi olukordi mingi maani enda jaoks.

Siin väikse jätkupanuse vastu3 mastist boardil taas raise’ime semibluffina madala kickeriga A ja K ärtuga käsi, flopatud mastidest madala kickeriga K ja A3s (enamus äss kõrgete mastidega ei karda selgelt midagi), emand kõrgeid maste ligi pool ajast ja mida madalam mast, seda harvemini! nt 43hh ei tõstakski. Bluffidena tõstab igasuguseid QTs, 87s ilma mastiblokkerita käsi, mida lihtne alla anda. Q, T ja 9 kõrget mastikaarti ka tõstab kahanevas järjekorras ja võib reppida masti järgnevatel tänavatel, neid mängib nagu . Äss kõrget mastitõmmet A7o+ ei tõsta, mängitav ka callides. Ärtu kuninga ja emandaga J enamasti tõstab, ilma pigem callib vahest tõstab, madalama mastist nt JT, J9 järjest vähem tõstab nagu näha, 2 paari selgelt tõstab ja kõik siis väikselt jälle 1 pealt 3,5 peale! 

JT8r boardil siis jätkame sellise valimiga vs 2/3 cbet. Kusjuures huvitaval kombel soovitab GTOWizard siin 25bb deep cbettida kogu valimiga minbet väikse stäkiga, vist kuna pea kõigega hitime vähemalt aukuostu või paremini. Reaalsuses keegi nii tõmbest boardi ei cbeti väikselt. BB siis jätkab järgnevalt:

Backdoor mastist emandad (igati ok kombo(backdoor)tõmme + paari oudid), paar + openender, 2 paari, nut reaga miksime tõstet, alumise 2 paariga samuti, aeg-ajalt ka K9, A9’ga. Taas siis hiliselt possilt avanud laialt jätkupanustava tegelase vastu, otsekohese niti vastu jätkame siin hoopis teisiti.

Paardunud boardil vs min cbet (kogu range’iga mincbetib btn):

Siin ligi pooled käed paneme maha, aga enamusega jätkates tõstame! Nii value kui semibluff peale. Nutsi ja madalaimaid kolmikuid natuke checkime, ka enamus teist paari tõstame, mistõttu saame ja peame ka laialt semibluffima. A kõrge, osa K kõrge ja madalad teised paarid call + nuts.

Paardunud mastitõmbega boardil taas button ainult minpanustab ja BB jätkab järgnevalt:

Siin taas nagu mastitõmbega boardilgi väikseid eri mastist A ja K ärtusid pöörab bluffiks ja mängib nagu mastitõmmet, ka keskmisi emandaid. Kolmikud ja backdoor tõmbed nagu ikka.  Näiteks backdoor mastiga madalal kuningal on oodatav tulemus väikse raisena veidi parem kui callides, aga kehvem kui foldil(!), ikkagi mikskipärast soovitab raiseda osa ajast.

Kolmikuga boardil btn miksib jätkupanuste suuruseid ja BB jätkab 1/3 panusele järgnevalt:

Enamus nelikuid (keskmised!), maju tõstab, veidi keerab bluffiks või callib ka ok kickeriga poiss ja emand kõrgeid käsi pigem maja tõmbamise nimel, kõrgemad ässad väärtuse peale tõste, kuningad enamuses call, mõned reatõmbe tüüpi suited käed ka call või vahest blufftõste. Varasemate positsioonide/nitismete jätkupanustamisvalimite vastu siis ilmselgelt pisut nitisemalt sarnase loogika alusel.

Madalat offsuit boardi peaks juba BB mängija ise veidi donkama (suited mitte):

Eelkõige siis tp, tõmbeid osa ajast, paremad ja backdooridega 2. paarid ja keskmise kickeriga Q-T kõrgeid ilma showdown value aga okeilt hittivaid käsi. Checki järel BTN jätkupanustab järgnevalt:

Siin pooli käsi juba checkib btn, kuna BB’l tihti pihtas ja keskmisi haavatavamaid paare + siis Q-T high keskmise kickeriga käsi näiteks panustab suuremalt.

Väikse 1,5bb cbeti (kõrged paarid, setid, A high for value, ka igasugust Q-T high mastikraami veidi) siis BB jätkab nii:

Suurema panuse ja tugevama range’i vastu jätkab vähesemate kätega.

Võtame kiirelt asja kokku, mis on siis head check-raisemise käed üldiselt? Sügavamas mängus setid kindlasti, madalamad 2 paari, hea top paar, kõrge (backdoor) mastitõmme, väga head combotõmbed, madalam paar backdooridega, semibluffidena mastiblokkeritega aukuostud, kõrge mastikaardiga backdoor tõmbed. Tõmbesematel boardidel kindlasti ka kõrgemad 2 paari, mis kuivematel jäävad ck-call valimisse.

Mis kätega jätkab BB kui suurelt turnidel peale check raise’imist? Näiteks kui turn tuleb Äss, millega btn alati ära callib väikse tõste, siis isegi 99% käsi checkib tihti check raiseja. Ülekaardi puhul, mis toob ka mastitõmbe, aga mis ka samuti enamuses callija range’is näiteks K, siis checkime ette ligi 70% ajast polariseeritult ja jätkame uueks TP’ks saanud semibluffide ja tõmmeteks arenenud ilma showdown valueta kätega, parimate kickeritega eelmise TP’ga, varasem 2-3. paar läheb enamuses checki. Kui tuleb teise või kolmanda paari juurde või korduse toov backdoor mastitõmbe toov kaart, siis checkime ca 35-50% käsi ja jätkame enamuse tõmbeks arenenud käte ja ka väärtuskätega. Pigem anname alla A ja K high backdoor tõmbeid, mis tõmbeks ei arenenud, millel teatud showdown valuet on ja checkime neid koos nt keskmise kickeriga TP’ga, hea kickeriga teise paariga, vastane ei saa liiga laialt ka neilt maha bluffida. Turni panuste suurused kipuvad laiemapoolse polariseeritud valimi tõttu pigem väiksemad 20-40% vahele jääma.  See turnidel jätkamine on iseenesest huvitav teema, millalgi vaatan rohkem süvitsi sisse.

Kelle vastu check-raiseda kergekäelisemalt, kelle vastu nitisemalt? Ilmselgelt laiemalt hilisemast positsioonist avajate ja laialt cbettijate (= suur enamus elukutselisi ja loosemad-asjalikumad hobimängijad, eriti viimaste vastu, sest nad ei pruugi osata piisavalt laialt kaitsta vs raise). Üldiselt tahamegi sihtida mängijaid, kellel on panustamisvalimis palju rohkem käsi kui raise’i callimise valimis, foldivad üle 30-40% jätkupanustavatest kätest, mis teebki polariseeritult väikselt jätkupanuse üle tõstmise kasumlikuks lükkeks. Nt kui oleme palju seda teinud ja vastas on selline hea kleepuva mängustiiliga mängija või ka stationi vastu teeks seda mõnda aega selgelt rohkem väärtuse poole kaldu valimiga.

Kui tihti check-raiseda floppe? Sügavamalt ja otsekohesemate, varasema possi tõstjate vastu alla 10%, aga paardunud ja tõmmetega boarde, madalama efektiivse stäkiga alla 20bb juures juba 10-15, osadel puhkudel nagu üleval välja tuli ka isegi üle 25%.

Mida jätta laialt cbettija ja barreldaja vastu ck-call valimisse lõksu seadmiseks, et lasta tal ära paugutada? Nutsi, sh ka keskmise kõrgusega flopatud mastid ja ei kardaks ära tõmbamist. Ilmselgelt nõrga kikkeriga top paar, millega pole valuet stäkkidele mängida, ka parimate kickeritega TP, millega kardame vähem ära tõmbamist (nt  J kõrgel boardil siis J2s-J7s ja AJ, KJ, raiseks nt J8-QJ, sügavamalt võib-olla raiseks JT-KJ), ohutumatel boardidel tugevamad 2 paari, enamus teise paariga calliks mitu tänavat, mõned ilma backdoorita madalaimad paarid paneks võib-olla jälle kohe/turni panusele maha. Tihti barreldaja vastu lihtsalt calliks ka AA enne floppi, annaks nööri ja laseks tal mürada.

Tasub meelde jätta, et tihti on erinevate lükete oodatavad tulemused sama käe puhul küllaltki sarnased, nii raisena (semi)bluffiks pööramine kui call ja piiripealsetel kätel need võivad olla ka ainult napilt paremad kui fold, heas lauas näiteks ei pea piiripealseid käsi bluffiks pöörama. Nii et võib vabalt miksida neid lükkeid iseenesest, eriti sõltuvalt imidžist, kui oleme korduvalt juba raise’inud, siis saame vähem respekti + vastase cbet valim pigem ka tugevam juba. Teisest küljest kui kõik vaatavad meid kui otsekohest nitist mängijat, siis tõste ootus paraneb, mõistlik piiripealseid teha, vahest harva õiges kohas ka täitsa olematu equityga. Samuti kui on näiteks hea lihtne laud ja ainsa/ühe vähese hea mängija vastu mängime, siis võib mõne piiripealse käe ka maha panna või siis just laua kapteniks proovida saada.

Üldiselt tasub niimoodi kindlasti tekitada arvestatav checkraise valim erinevatel boardidel, sest kui vastased teavad, et oskad nii enne kui pärast floppi korralikult vastu hakata, siis tullakse ka vähem külla vargile nii enda kui vasakul olevate mängijate vastu ja endal avaneb rohkem niimoodi võimalust enda osalust (equity’t) realiseerida. Tänane mäng ei olegi see, kui hästi AA, TT, AQ mängid, top paare ja sette mängid, neid oskavad kõik mängida. Heade käte, enda kasuks flippide ja setupite ootamine tähendab korraliku hiiteri ootamist. Tänane mäng on palju rohkem piiripealsete olukordade enda kasuks pööramise mäng, kus nittidest-otsekohestest mängijatest lihtsalt sõidetakse üle, veristatakse vaikselt tühjaks. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uued kasiinod
5.0 hinnang
Epicbet: €300 pärisraha boonus
4.8 hinnang
Red Dice: 200% kuni €1000 boonus + cashback
5.0 hinnang
Jalla Casino: Võta 100 tasuta spinni
4.8 hinnang
Slotti: 100% kuni €100 boonus
5.0 hinnang
ReSpin: €300 pärisraha boonus
4.3 hinnang
Hillo: Boonus hetkel puudub