Järjekordses Optibetiga koostöös lugejateni tulevas strateegiaartiklis vaatame seekord väga olulist relva pokkeris: kolmbettimist. Miks, millal, millega ja kuidas ning kuidas flopi järel jätkata?
Kolmbettida tasub paljudel põhjustel:
- on väga hea võimalus enda paremate kätega rohkem väärtust saada, laiemalt õppides 3bettima saad parematele kätele rohkem väärtust.
- laiema kätevalimiga rohkem väärtust saada
- ka bluffiga vastaseid foldima sundida.
- Hoiad käes vastaste arvu väiksemana, saad paremini equityt realiseerida vs 1 mängija ja initsiatiivi hoida.
- lauas kontrolli saada mängu üle, vastased mängivad vähem käsi kui taga on agressiivsed head mängijad, saad ise rohkem võimalusi ära kasutada.
Muidugi aeg-ajalt lendad parematesse kätesse või imetakse välja, aga see on mängu osa niigi. Tasubki vastaseid hästi teada, riidid paika saada, suuremates kolmbetitud pankades enamus mängijaid bluffida ei julge ja võtavad väga otsekoheselt.
Ainult parimaid käsi nagu AK, QQ+ või pisut laiemalt 3bettides on vastastel väga lihtne nõrgemad käed maha panna, käsi on läbinähtav ja nii saad mõtlevate mängijate vastu ainult miinimumi juurde.
Kõigepealt panuste suurus 3bettimisel. 50 blindi sügavuse efektiivse stäkiga (efektiivne stäkk = käes osalevatest mängijatest väiksem stäkk, multiway ka kaalutud väiksem stäkk väiksematest) GTOWizard soovitab positsioonis mängijal panna 2,3bb tõste järel 3x ehk 6,9bb, positsioonist väljas väikselt blindilt 9,2 blindi ehk 4x ja suurelt blindilt 9,8bb ehk 4,3x. Suurel blindil versus väikse blindi 3,5x tõste soovitab positsioonist panna 9bb ehk umbes 2,6x (kui avab standardina vähem näiteks 2,5x, siis pigem suurema ligi 3x kordajaga). Mida sügavam efektiivne stäkk, seda suurema kordajaga kolmbet ja mida madalam, seda väiksem kordaja. Näiteks 30bb juures soovitab positsioonis tõsta 2,1bb tõste pealt ikkagi 3x 6,3 juurde ja positsioonist väljas väikselt blindilt 7,5bb ehk 3,6x kanti ja 100bb juures 2,3bb avangut 8bb juurde ehk 3,5x, positsioonist väljas väikselt blindilt 11bb ehk ligi 4,5x.
Erandid: niti vastu, kes väga vähe avab ja nendest tugevatest kätest midagi väga maha ei pane tasubki suuresti väärtuse peale ja bluffida minimaalselt, kasum tuleb nende suurest foldimisest, väheste käte mängimisest. Veidi tihkema mängija vastu, kes jällegi ei julge väga suuri potte mängida piiripealsete kätega tasub mõnevõrra vähem kolmbettida ikkagi polariseeritult, kuna panevad palju maha kas enne floppi või flopi järel. Laialt gämblija vastu tasub laiemalt väärtuse peale 3bettida ja bluffida minimaalselt, vabalt võib ka sellise vastu KJs olla väärtuse peale 3bet osadel juhtudel. Kui selline läheb ka JTs või J8s sisse, siis ainult hea KJs tüüpi käega ees olles rahad sisse ajada. Üldiselt ka väga head regid ei taha piiripealses olukorras suuri potte mängida, neil eeliseid rohkem, täitsa tasub neid ka polariseeritult kolmbettida GTO soovitatud valimitega (ja selles mugavaks saada).
Tasub hoida üldiselt enda 3bettimise kätevalimid polariseeritud, näiteks AK+, JJ+ ära stäkkimise peale sõltuvalt vastasest ja stäkkide sügavusest (sügavamalt kitsamalt, ka QQ võib call olla 100bb EP vs EP, hiline positsioon vs hiline positsioon madalama stäkiga jälle palju laiemalt) ning siis ATs, A4-5s, KTs, Q9s tüüpi käed 3bet ja fold shovele. Tihti näed kedagi 3bettimas ainult tugevamat osa valimist stiilis AQ+, 88+ ja siis on enda AQ’ga raske otsuse ees kui saab shove otsa.
Mida varasem positsioon ja/või tihkem avamisvalim, seda vähem 3betime, mida hilisem ja laiem, seda laiemalt. Varajase-nitise avaja vastu pigem suurusjärgus 5% polariseeritult, hilise positsiooni vastu ka 10-13% käsi polariseeritult.
Vaatamegi mõnda konkreetsemat olukorda 50bb juures.
LJ positsioonil (5. enne BB’d, 6maxis UTG) avab GTOWizard ja paljud reksid umbes sarnast valimit, laivis madalatel turnadel võib sarnane avamisvalim olla näiteks HJ-CO kandist 2,3bb, osadel ka buttonilt:
Seda soovitab GTOWizard callida (roheline) ja 3bettida (punane) järgmise CO positsioonilt järgmise valimiga:
Osasid piiripealseid käsi mixib calli ja 3beti vahel. Võib ise otsustada näiteks selle järgi, kas ja palju oled viimase 2-3 ringi jooksul 3bettinud. Kui oled mitu korda, siis pigem call, kui pole, siis pigem 3bet. Kusjuures sellise avamisvalimi vastu soovitab GTOWizard 3bettida positsioonis 7-7,3% CO ja BTN, blindidelt 8-8,2%. Kusjuures buttonilt natuke rohkem väärtuse poole kaldu, väikselt blindilt natuke rohkem KJs-KTs, QJs, JTs tüüpi käte poole kaldu, suurelt blindilt jälle veidi rohkem kõrgete suited connectorite nagu JTs, T9s, T8s ja K9s (+ väärtuskäed muidugi).
Näiteks järgneva UTG valimi 17% kätest tõste vastu leiame ka kohe 3bettimise käed. Osad nitisemad-ettevaatlikumad mängijad laivis avavad sellist valimit ka keskpositsioonilt:
Siin 3betime Buttonilt järgmiselt:
Kusjuures 3bettimise % on ka eestpoolt sarnane 4,5-5% ja sarnaselt koosneb väärtuskätest ja siis KJo, KTs, QJs, QTs tüüpi kätest. Eestpoolt lihtsalt callid vähem eelkõige madalama kikkeriga mastist käsi ja madalamaid suited connectoreid, mängid kokku suurusjärgus 10-15% käsi sõltuvalt positsioonist ja foldid rohkem. Nt Lowjack positsioonil lähevad Q9s, Q8s maha ja pool ajast QJs, QTs paned otsa.
Vaatame ka laiema otsa avamise vastu kolmbettimist, nimelt GTOWizard soovitab CO avada päris laialt, madalas laivis ei ava enamus nii laialt ka buttonilt:
Siis peaks SB pealt jätkama nii, 3beti suurus siis 9,2bb:
Nagu näha päris laialt mängib vastu nii laiale avangule, ka keskmised paarid enamus aega + laialt polariseeritult. Big blindi pealt võiks vastu mängida alltoodud valimiga kui vahepealsed on foldinud, panuse suurus siis 9,8bb:
Nagu ülal näha, siis Big blindi 3bettimise valim erineb oluliselt ja on väärtuskäed + hästi floppavad kõrgemate suited connectorite moodi käed. Sarnaselt erineb see ka kitsamate avamisvalimite vastu. Küllap väikselt blindil kuna veel üks mängija taga, siis ka blokeerimise efekt on olulisem Kxs tüüpi kätega, mõlemal on harvemini nii väga häid käsi kui ka calli saades kõrgetel boardidel parem seis. Suurel blindil paneb otsa polariseeritult tugeva ja keskmise osa valimiga, hea ikka kõrgeid boarde reppida ja samas ka keskmistel boardidel on hästi 3b pottides, hoiab K ja Q kõrgetel boardidel ka mängitavaid käsi sees callides.
Nüüd vaatame korra ka käte valimit kui on CO tõstnud ja SB callinud (st CO’l on lai valim ja SB on paremad käed enamuses ära 3bettinud, vt ülal):
Nagu näha eelmise pildi 12,1% 3beti asemel on nüüd 3,1% shovesid ja 10,9% 3bette kohe ülal toodud põhjustel. Kuivõrd esimese mängia range on lai ning ka callija valim on ka capped, st keskpärane ilma tugevaimate käteta, siis nüüd BB 3betib rohkem, osaliselt ka shovena. AQ0 saad SB vastu igal juhul nii ees olles sisse, polegi paremaid ässasid järel ja vähe käsi, millega callida saad, samuti KTs-JTs blokivad callivaid käsi ning saavad tihti ka AJo tüüpi käe foldima reaalses mängus (GTOW soovitab sead shove callida isegi 77+. AJ0, ATs, KQs, KTs, päris elus pigem callitakse tihkemalt, mis teeb veelgi laiemalt shovemise positiivse ootusega lükkeks.)
Sama loogika kehtib ka keskmiste possidelaiapoolse avangu ja järgneva calli järel kui callija ikkagi 3betib paremad käed ära, saab näiteks 25-35bb vahel täitsa reaalse polariseeritud blokkeritega range’iga shoveda, KTs, KJs, QJs on tihti shoved nii.
Esimeseks kolmbeti artikliks vast piisab küll, vaatame flopijärgseid olukordi lähipäevil juba järgmises artiklis. Nagu ikka, pole mõtet üritadagi sõna-sõnalt meelde jätta, pigem loogikaid ja suurusjärke. Näiteks varaselt possilt 3bettida pigem kümme kickeriga mastist broadwaysid bluffina rohkem ja hiliselt vs hiline rohkem Q9s, K9s tüüpi käsi. Ja vabalt võivad need kickerid ka paari võrra erineda kui pole ammu 3bettinud. Ning järgi katsetada tasub alguses pigem väikselt, pigem online’is näiteks madalates limiitides.